O procesu

Vremenska crta

09.2022.
Dogovor o izradi prijedloga

Marijana Šurković Davis, CEO iz Kortex Analytics, d.o.o., bivša Olimpijka, dogovorila izradu prijedloga sadržaja za sportsko-rekreacijsku zonu sa članom upravnog vijeća Športski Objekti Korčula (ŠOK). ŠOK do tad planirao graditi prema idejnom rješenju iz 2011. godine uz manje promjene na zelenim površinama. Idejno rješenje iz 2011 uključuje tri sporta (mali nogomet, rukomet i košarku):

 

09. 2022.
Kreacija koncepta prostora

Za izradu prijedloga novog idejnog rješenja izabrali smo sljedeće prioritete kao temelje projekta:

 

- "raznovrsnost sportova"

- "uključivost svih članova zajednice"

- "poboljšanje infrastrukture"

- "stručnost na svakom koraku"

9. 2022.
Nacrt inicijalnog koncepta

Prema konceptu prostora "u grubo" smo izradili inicijalni nacrt sportsko - rekreacijski centar sa osam sportova (uključujući i tenis, odbojku, boćalište i stolni tenis), didaktičkim igralištem i obiteljskim kutkom.

 

9. - 10. 2022.
Ispitivanje potreba zajednice

Razgovarali smo sa lokalnim trenerima (rukomet, nogomet, taekwondo, tenis, ples), sportskim djelatnicima, roditeljima, rekreativcima i drugim članovima zajednice o inicijalnom nacrtu, konceptu, te njihovim željama i potrebama.

9.2022.
Uspostava suradnje sa arhitektima

Nakon upita poslanih na više adresa, Studio za arhitekturu, d.o.o., nagrađivana arhitektonska tvrtka koja je izradila i idejni projekt iz 2011, pridružila se izradi novog prijedloga idejnog rješenja. Studio za arhitekturu, d.o.o., posjeduje desetljećima bogato iskustvo u izradi sportskih i drugih građevina

 

https://www.sza.hr/

10. 2022.
Savjetovanje sa strukom

Svi izazovi su rješavani uz savjetovanje sa strukom, uključujući nacionalne trenere iz tenisa, nacionalnim kondicijskim trenerom iz više sportova, drugim nacionalnim sportskim djelatnicima i dužnosnicima, arhitektima, dobavljačima sportske opreme, te voditeljima sportskih objekata. Posjećen i sportsko-rekreacijski centar Višnjik u Zadru kao rijetki primjer javnog vođenja i održavanja teniskih terena.

10.2022.
Podrška grupe "Podrži Korčulu"

Lokalna grupa “Podrži Korčulu” podržala projekt. Dogovoreni sastanci sa Gradom.

31. 10. 2022.
Gradu prezentiran koncept prostora, inicijalni nacrt, te ustanovljene potrebe na terenu

Grad se u potpunosti složio sa konceptom prostora, a posebno sa uključivosti svih članova zajednice, raznolikosti sportova, te temeljenje projekta u mišljenju struke. Grad je izrazio želju da centar sadrži i rukometni teren. Dogovorena daljnja suradnja.

11. 2022.
Crtanje idejnog rješenja

Prema ustanovljenim potrebama u zajednici i uz savjet struke nacrtali smo prvo idejno rješenje u suradnji sa arhitektonskom tvrtkom Studio za arhitekturu, d.o.o.

 

 

Rješenje uključuje mali nogomet, rukomet, basket, tenis, stolni tenis, boćalište, atletsku stazu, tvrdu stazu, dvoranu za taekwondo, ples, yogu. Na nacrtu u donjem lijevom kutu je gostiteljski objekt, a poviše njega, u neposrednoj blizini, je didaktičko igralište za djecu do 4 godine. U blizini je i postojeće igralište za stariju djecu kao i postojeće parkiralište uz bazen. Na nacrtu u gornjem lijevom kutu zamišljen je prostor za mlade: tribina za druženja povezana sa skateparkom i tvrdom stazom za razne koturaljke, te stijenom za penjanje.

17. 11. 2022.
Prezentacija idejnog rješenja Gradu i ŠOK-u

Projekt je načelno prihvaćen, uz traženje dviju promjena:

 

- odlučilo se da boćalište više neće biti dio ovog projekta jer za boćanje već postoje adekvatne lokacije

 

- izmještena je dvorana za taekwondo, ples, yogu i slične aktivnosti, te su se Grad i ŠOK obvezali osigurati dvoranu na alternativnoj lokaciji u neposrednoj blizini:

 

11. 2022.
Lociran izvor financija

U savjetu sa sportskim djelatnicima, tvrtkama i agencijama koje pripremaju i provode projekte za natječaje, lociran je idealan natječaj iz Nacionalnog programa za oporavak i otpornost koji bi izgradio "Škoj" sa 100% bespovratnim sredstvima, a čiji rok je 3.2.2023.. Dvije agencije su ponudile svoje usluge, te uz arhitekte i druge stručnjake sve je bilo spremno za izradu glavnog projekta i pripremu dokumentacije za natječaj.

 

Detalje o NPOO natječaju možete pronaći ovdje.

06. 12. 2022.
Predana finalna verzija idejnog projekta Gradu

Finalna verzija je načelno prihvaćena. U nju smo uključili ukupno 11 sportova, od kojih 7 novih (uključujući obojku i pickleball). Iako nije postojala stručno-ustanovljena potreba za još jednim otvorenim rukometnim igralištem, na zahtjev Grada da se uvrsti zasebni rukomet, prenamjenjujemo nogomet sa umjetnom travom u multifunkcionalno igralište za nogomet, rukomet i graničar:

 

 

 

Detalje sadržaja saznajte ovdje.

17.12.2022.
Dogovoreno pokretanje izrade glavnog projekta

"Podrži Korčulu" i Grad su se složili o finalnoj verziji koja će uključivati sve sportove kao i finalna verzija, a u kojoj se mijenja raspored tlocrta kako bi, na inzistiranje Grada, stao zaseban rukometni teren. Na žalost, u odnosu na prijašnju finalnu verziju izgubio se pickleball, stijena za penjanje, kružna atletska staza, tribina i prostor za mlade, te povezanost ugostiteljskog objekta sa postojećim igralištem i parkingom. Dobili smo otvoreno rukometno igralište, unatoč mišljenju struke i pravilima Hrvatskog Rukometnog Saveza po kojima se službene utakmice ne mogu igrati na otvorenom, niti predstavlja adekvatne uvjete za svakodnevni trening.

 

12. 2022. - 02. 2023.
Grad skuplja i priprema dokumentaciju za NPOO natječaj

Razvojna agencija, KORA, radi na studiji izvedivosti i prijavi za NPOO natječaj. Marijana sudjeluje u radu sa arhitektima na glavnom projektu, posebno u dizajniranju didaktičkog igrališta, skateparku, tenisu, ostaloj infrastrukturi i vraćanju pickleball-a u ukupnu ponudu sportova ŠKOJ-a.

01.2023.
Dizajniranje didaktičkog igrališta

U suradnji sa udrugom Kap u moru, dobavljačem Abraxas, d.o.o. i samim danskim proizvođačem Kompan, Marijana dizajnira didaktičko igralište. U Korčulu će doći i senzorna kupola za penjanje, 4m visoka, koja će moći primiti do 50 djece. Ovaj dizajn kompenzira i za gubitak stijene za penjanje iz originalnog idejnog projekta, te gubitak blizine postojećeg igrališta za nešto stariju djecu. Ovo igralište postaje igralište za sve dječje uzraste.

 

 

Za više informacija o sensory dome spravi kliknite ovdje.

03. 2023.
Grad predaje aplikaciju na NPOO natječaj

Uz odgođeni rok, Grad se prijavljuje na NPOO natječaj.

11.2023.
Razgovor sa Gradom

U slučaju da se ne dobiju sredstva na NPOO natječu Marijana je predložila gradonačelnici dijeljenje SRC Škoja na dijelove te postepenu gradnju svakog dijela kroz više natječaja.

01.2024.
Grad dobija obavijest da projekt ŠRCe Škoja nije izabran na natječaju
07.2024.
SRC Škoj se dijeli na tri faze

Škoj se podijelio u tri faze, odnosno u tri dijela. Prva faza uključuje didaktičko igralište, šah, tartan stazu, pješačku stazu, graničar, rukomet i nogomet:

 

 

Druga faza uključuje tenis:

 

 

A treća faza pickleball, stolni tenis, odbojku i skatepark:

 

8.2024.
Najavljen natječaj iz Integriranog teritorijalnog programa (ITP)

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije najavilo je natječaj u okviru Integriranom teritorijalnog programa 2021. / 2027.

 

Najavu pronađite ovdje.

5.2025.
ITP sredstva odobrena

Sredstva iz ITP-a su odobrena za "SRCe Škoja - Faza 1". Ova faza uključuje:

 

- didaktičko igralište za djecu

- atletsku stazu

- tvrdu stazu

- teren za mali nogomet sa umjetnom travom

- polivalentni teren za rukomet i graničar

- stolovi za šah

 

 
2025.
Grad pokreće javnu nabavu
2025.
Grad izabire izvođače
2025.
Zajednica se okuplja, druži i rekreira na terenima "Škoja"